Színjáték tanszak beszámoló 2022-2023-as tanév

Csoportvezető: Rozmánné Eckl Erzsébet, Molnárné Harkai Marianna

Kezdő csoport: 16 fő 

Csoportvezető: Molnárné Harkai Marianna

Haladó csoport: 12 fő 

Csoportvezető: Rozmánné Eckl Erzsébet, Molnárné Harkai Marianna

Szeptember: Részt vettünk az 1. osztályosok szülői értekezletén, a kezdő csoportba tanulókat toboroztunk a középiskolába távozottak helyére. A sikert mutatja, hogy 14 új tanulóval indult az előképző évfolyam. A hónap ismerkedős játékokkal, egymás megismerésével telt. Az újak ügyesen beilleszkedtek a nagyok segítségével. A városi napokon a Gerenday Ház színpadán a két csoport közösen előadta a Ludas Matyi c. színdarabot. A tananyag mellett külön próbákkal is készültünk a bemutatóra. A hónap folyamán 29 (16+13) tanuló kezdte meg tanulmányait a tanszakon. Az Alapítvány idén is hozzásegített minket színházbérletekhez.

Október: 3 tanuló készül alapvizsgát tenni, folyamatosan kapják a feladatokat. A Vitéz Sághy Antal Városi Könyvtárban előadáson vettek részt a nagyok. A hónap folyamán nyelvi játékokkal, nyelvtörőkkel, közmondásokkal ismerkedtünk.

November: A tatabányai Jászai Mari színházban a Kifordulás c. előadást tekintettük meg. A kicsikkel gyermekverseket dolgoztunk fel, kesztyűbábokat készítettünk. A nagyokkal improvizációs gyakorlatokat végeztünk.

December: Dalos játékokat, verseket tanultunk Mikulásra, és házi ünnepség keretében elő is adták egymásnak a gyerekek. A katolikus hittanosok pásztorjátékába besegítettünk szereplőkkel, az iskolai karácsonyi műsorhoz a 4. osztályosoknak díszlettel és jelmezekkel segítettünk. Az interneten improvizációs gyakorlatokat, színházi előadásokból részleteket tekintettünk meg, verseket kísértünk mozgással. Sajnos a hónap folyamán a haladó csoportból egy tanulónk elköltözött.

Január: Készültünk az iskolai versmondó versenyre, kiválasztottuk a tanszaki bemutatóra a darabot. Rövid jelenetek segítségével gyakoroltuk a színpadi mozgást. 28 tanulóval zártuk a félévet.

Február: A haladó csoporttal elkészítettük a forgatókönyveket, gyakoroltuk a szövegmondást és a színpadi mozgást. Az előadáshoz közösen készítettük el a jelmezeket és a díszletet. Mindkét csoporttal készültünk az iskolai versmondó versenyre, amelyen drámásaink szép eredményeket értek el. A Jászai Mari Színházban megtekintettük Az osztály vesztese c. előadást.

Március: Az Arany-napokon bemutattuk a Zöld orr és a Különleges vagy c. darabokat. Az előadás értékelése után ritmusgyakorlatokkal és dalos játékokkal ismerkedtünk. A hónap végén a Vitéz Sághy Antal Városi Könyvtárban Petőfi címmel zenés irodalmi esten vettünk részt.

Április: Mindkét csoporttal készültünk a területi szavalóversenyre, ahonnan aztán több helyezést is elhoztak drámásaink. Megszerkesztettük a tanév végi tanszaki bemutató műsorát. Videón színházi előadásokból néztünk részleteket, gyakoroltuk a színpadi mozgást. Az alapvizsgára készülő tanulókkal folyamatosan gyakoroltunk.

Május: Gyakoroltunk a tanszaki bemutatóra, helyzetgyakorlatokat végeztünk: ismert mesei jeleneteket adatk elő a gyerekek a különböző szereplők szemszögéből. A tanfelügyeleti foglalkozásokon mindkét csoport szépen teljesített. A Jászai Mari Színházban a Kincskereső Kisködmön c. előadást néztük meg. A darab elemzése sokat segített a gyerekeknek a színpadi mozgás elsajátításában. A hónap végén 3 tanulónk sikerrel teljesítette az alapvizsga első részét 

Június: Lelkesen készítettük a jelmezeket és a díszletet az év végi tanszaki bemutatóra. A kézműves és a kerámia szakokkal együtt a Gerenday Közösségi Házban tartottuk a művészeti gálát. A kicsikkel A kiselefánt c. mesét adtuk elő, míg a nagyokkal A két Lotti c. regényt vittük színpadra. Mindkét csoport nagy sikert aratott. Mindhárom tanulónk sikeres alapvizsgát tett. Értékeltük az éves munkát, majd kedvenc játékainkkal, dalainkkal, verseinkkel, jeleneteinkkel zártuk a tanévet. Az utolsó órán fagyival leptük meg a gyerekeket. 

Művészeti iskola 2022/2023-as tanév összegzése: 

A 2022-2023-as tanévre összesen 114 tanuló, ebből 33 új tanuló iratkozott be a művészeti szakokra.

A kézműves szak 39 tanulóval indult, ebből 20 első éves.

A kerámia szakon 46 tanulóból 7 első évfolyamos indult.

A szín- és bábjáték szakra 29 tanuló iratkozott be, ebből 14 előképzős. Az I. félévben 1 tanuló elköltözött, így 28 fővel zártuk a tanévet.

Molnárné Harkai Marianna